Makrofotografie

 

Kdy a kde fotografovat makro
Makrofotografie zachycuje struktury,drobné věci, faunu a flóru („vidí neviděné“).
Lze fotit doma i v přírodě, za deště i za mrazu. Jde o trpělivé hledání jiného světa a nahlížení do detailů.


Jak fotografovat makro
Objekt mějte před sebou, ne pod sebou.Pozor na úhel dopadajícího světla (světlejší nahoře), aby šlo identifikovat pozici předmětu. Při velkém zvětšení ztrácí záběr na srozumitelnosti, což je výhoda u tonální a lineární fotografie, ale nevýhoda třeba u hmyzu. Využívejte hloubku ostrosti – i ve velkém zvětšení vytvoříte pocit prostoru a zdůrazníte potřebné. Fotíte-li faunu, něco
si o ní přečtěte; lépe odhadnete, co zvířátko udělá. Vyvarujte se focení mrtvého nebo uměle omámeného hmyzu. Je to neetické a každý to pozná. Ani při focení na safari nebudete uspávat slona.


Nastavení aparátu
Nastavujte co největší rozlišení a co nejmenší citlivost. Pracujte s RAW kvůli největšímu množství detailů. Makro totiž oslovuje při maximálním zvětšení
(minimálně A4). Preferujte manuální ostření. Pro statické záběry je výhodou živý náhled s manuálním předostřením se zvětšením .

Výhodou je i vyklopení displeje  či stabilizace (nejlépe v těle). Ta umožňuje pracovat bez stativu s delším časem. Clonu používejte co nejvyšší.
Vyzkoušejte však kresbu objektivu, stává se totiž, že nejvyšší clona u těch lacinějších způsobuje „změkčení“fotografie. Čas závěrky v případě použití externích blesků není kritický – delší čas způsobí mírnou pohybovou neostrost, využitelnou při abstraktních záběrech.

Objektivy
Makroobjektivy jsou vzhledem k ceně určeny pro ty, kteří se makru věnují cíleně. Většinu jiných lze doplnit předsádkovou čočkou, teleobjektiv pak mezikroužkem. Překvapující je možnost připevnění kruhového i Twin blesku na objektiv .
Pomůcky
Makro potřebuje spoustu světla. Vestavěné blesky se pro něj nehodí. Nebojte se blesků externích. Preferuji tzv. dvojčata (Twin Flash), která umožňují plastické – boční nasvícení ze dvou směrů. Kruhový blesk nemá takovou variabilitu a výsledkem bývá „placatý“ snímek. Ale lze zastínit jeho různé části a světlo si přizpůsobit. Stativ používejte pouze při focení statických předmětů. Dobrý je tzv. úhlový hledáček. Do přírody noste pár kolíčků a provázek (za silnějšího větru si zakotvíte větvičku nebo květ). Používejte odrazné destičky, také kus matové fólie změkčí tvrdé sluneční světlo.

Obsah snímku
Výtvarná makrofotografie by měla působit esteticky a emotivně kladně.Pozor na zmatečné pozadí. Mělo by být jasné, co jste chtěli vyjádřit. Vyvarujte se opisnosti – to nechte na dokumentu.
Divák by měl cítit invenci a ne být jen ohromen zvětšeným detailem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

basix