IYASA ZIMBABWE – KDYŽ AFRIKA TANČÍ_22.07.2012

.

KDYŽ AFRIKA TANČÍ
Když Afrika tančí, tančí i vaše srdce, tluče v rytmu bubnů, které si berou rytmus z tanečníků a tanečnic a vracejí ho jako echo do vašeho ucha a srdce.
Jak je možné, že všichni lidé mají kořeny v Africe,na vlastní oči jsem viděl ten temperament, na vlastní uši slyšel tu úžasnou rytmiku a jediné, co to s mým tělem udělalo – tleskal jsem. Obdivoval jsem přemíru temperamentu, taneční dispozice i vyleštěná ebenová těla tanečníků, kteří částečně udivovali diváky africkým tanečním divadlem o lásce, bozích, modlitbách a částečně nepřekvapovali, protože jejich geny pracují správně. Zatímco Afričané řádili jak černá ruka, vše ostatní se odehrálo uvnitř mne samotném – místo koberce na praktikáblech jsem viděl červenou hlínu, moje srdce bušilo v jednom pradávném rytmu.
A ještě něco – smysl pro humor, kdy tanečníci dokázali jedním gestem rozesmát publikum, pivním vtípkem se naladit na jednu českou strunu,
a protože tančí studenti, smích vyvolaly i černošské spirituály proložené spoustou českých slovíček.
Iyasa přivezla tento africký svéráz do Česka popáté, ze země, o které se píše jako o černé perle Afriky. Projděte si internet a vážně pochopíte,kde se bere tolik vášně v této skupině třinácti studentů z Bulawaya.
Cituji: Cílem této akce je nejen obohacení kulturní scény, ale především konkrétní pomoc sirotkům žijícím v chudinské čtvrti města Bulawayo, kterým rodiče zemřeli na AIDS a z nichž 23 % je též infi kováno virem HIV. Prostředníky této pomoci se stali studenti umělecké školy IYASA Inkululeko Yabatsha School of Arts přímo z města Bulawayo v africké Zimbabwe…
…a tak už vím, proč tančí jako o život a vozí s sebou Afriku sem k nám. Jsem rád, že jsem noc na africkém kontinentu zažil, a protože úřední jazyk v Zimbabwe je angličtina, budu spolu se vzpomínkou na tradiční lidovou africkou kulturu přemýšlet i o modernějším textu z tohoto vystoupení – co bude, až jednou zaklepeme na nebeskou bránu… Oni tam a my tady. Afrika se mi scvrkla, stejně jako srdíčko, když vidím hnědé oči afrických dětí.
Ahoj Afriko….

FOTOGALERIE . . . ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

basix