NOC S ANDERSENEM V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ 5.4.2013

050413_top

.

NOC S ANDERSENEM V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

Pohádky dánského pohádkáře H. Ch. Andersena jsou již po třináct let neodmyslitelně spojeny s nocí plnou dobrodružství. S nocí, která se stala tradiční součástí mnoha knihoven, školských zařízení a institucí, kde dětí tráví netradiční čas v netradičním pojetí. Její počátek vznikl z iniciativy dvou knihovnic v Uherském Hradišti a rozšířil se nejen po České republice, ale i do zahraničí. Bílinská knihovna se každoročně k této výzvě připojuje s velmi příznivým ohlasem dětí, které si noc v knihovně již prožily a rády se tam opět vracejí, ale i dětí nových, které se na dobrodružství teprve těší.

Tak tomu bylo i v pátek 5. dubna v podvečerních hodinách, kdy další Noc s Andersenem byla zahájena a úvodním slovem přivítala všechny přítomné děti vedoucí Městské knihovny v Bílině Mgr. Zdena Jílková a místostarosta Mgr. Zdeněk Rendl. Následovalo povídání o ilustrátorce H. Zmatlíkové, které bylo věnováno letošní téma. Ilustrátorka, která svými typickými kresbami doprovodila nejednu krásnou dětskou knihu, obohacuje po mnoho let knižní fondy nejen ve veřejných knihovnách, ale i v rodinných sbírkách. Pro dokonalou představu, jak se žilo v době spisovatele H. Ch. Andersena, přišel děti pozdravit a povyprávět o svém životě a díle sám spisovatel v úhledném obleku a s elegancí sobě vlastní. Pro děti zajímavá konfrontace doby dnešní a té na stovky let vzdálené.

Pro zpestření podvečera nám zahrálo Sváťovo dividlo z Litoměřic loutkovou pohádku netradičním způsobem. Všechny děti se zapojily do děje, do následných diskusí o divadle, pohádkové noci a soutěží s pohádkami spojených. Všechny děti si mohly vyzkoušet, jak nelehké je s loutkami pohybovat a hrát divadlo.

Součástí večera se stal křest stolních her pro dětské čtenáře i jejich rodiče, které se od dubna budou půjčovat v dětském oddělení knihovny.

Jako velkou dobrodružnou výpravu jsme pojali cestu do Bezovky za prvním letošním opékáním vuřtů a písničkami u táboráku. Po návratu se večer zvolna v knihovně blížil k půlnoci, ukončili jsme hraní her, povídání a výtvarných činností a před spaním jsme se krásně ukolébali předčítáním pohádky z knížky a následně poslechem mluvené verze na dobrou noc.

Velké poděkování z této akce za pomoc při realizaci patří : Autoškole Jana – p. Milan Chalupný, Bowling Bezovka – p. Jaroslav Nájemník, Kornout, s.r.o. – p. Pavel Bárta, p. Josef Ježek – BDM, p. Miroslav Kadeřábek – kytarista.

Petra Zaťková, foto: Jaroslav Vimr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

basix