Paris_různé 2 ( Vítězný oblouk, Pantheon, Montmartre, Sacré-Coeur, Moulin Rouge, Opéra Garnier, Galerie Lafayette a různé. )

paris_ruzne2

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je prostředním ze tří pařížských oblouků tvořících tzv. Velkou osu. Dalšími jsou oblouky Carrousel v Tuilerijských zahradách v blízkosti Louvru a moderní La Grande Arch ve čtvrti La Defénse. Stejně jako oblouk Carrousel i Vítězný oblouk byl postaven z podnětu Napoleona na oslavu jeho vítězných bitev, především pak v bitvě u Slavkova v roce 1805. Je to druhý největší vítězný oblouk na světě a jeden z nejznámějších monumentů Paříže.

Oblouk je vysoký 50 metrů a je zdoben nádhernými reliéfy, erby a plastikami. Z vyhlídkové plošiny na vrcholu oblouku se můžete podívat na město. U paty Vítězného oblouku hoří věčný plamen na památku obětí 1. světové války. Uvnitř stavby je malé muzeum zaměřené na historii objektu.

Kruhový objezd
Stavba se nachází v centru kruhového objezdu, který spolu s širokými ulicemi na něj napojenými tvoří opticky dvanáctiramennou hvězdu. Do roku 1970 se toto náměstí jmenovalo place de l´Etoile – náměstí Hvězdy. Zážitkem je sledovat dopravní ruch na kruhovém objezdu okolo Vítězného oblouku. Z dvanácti ulic se proudy aut stékají a krouží až v šesti pruzích kolem, aby plynule odbočovaly do jednotlivých ulic.

Avenue des Champs-Elysées
Avenue des Champs-Elysées je nejznámější ulicí vedoucí od Vítězného oblouku. Majestátní třída s hustou dopravou je zaplněna obchody slavných světoznámých značek a stala se tak synonymem luxusu. Pořádají se tu státní přehlídky, každoročně zde končí také cyklistický závod Tour de France. Pokud projdete 2 km dlouhou třídu, dojdete na Place de la Concorde.
2610_1240 2610_1241 2610_1242 2610_1243

Pantheon
Na levém břehu Seiny vás upoutá svojí velkolepou kopulí Pantheon. Tento kostel dokončený roku 1790 dal vybudovat Ludvík XV. na počest sv. Jenovéfy jako výraz štěstí ze svého uzdravení z těžké nemoci. Dnes je Pantheon památníkem s hroby významných osobností země (např. Voltair, Jean-Jacques Rousseau, manželé Curieovi, Alexandr Dumas, Emil Zola).

Montmartre, Sacré-Coeur

Čtvrť je pojmenována po strmém kopci Montmartre (131 m), na jehož vrcholku září do dálky chrám Sacré-Coeur. V 19. století si pahorek oblíbili umělci pro zdejší příznivé světelné podmínky přející malířskému umění. Na stráních kopce se dodnes sklízí vinná réva, rušný život pulzuje v nočních klubech, kavárnách i četných kabaretech. Po strmém výstupu na pahorek nesmíte minout náměstí Tertre se širokou nabídkou restaurací a bister. Budete moci obdivovat obrazy pouličních malířů a odnést si odtud svůj portrét.
Sacré-Coeur
Na samém vrcholu Montmartru září do dálky bazilika Sacré-Coeur. Nejvíce vás asi překvapí mládí baziliky. Byla stavěna od 70. let 19. století a dokončena v roce 1914. Patří k nejvýznamnějším římskokatolickým budovám ve Francii. Strop baziliky zdobí mozaika s byzantskými motivy z roku 1923. Z prostranství před chrámem se vám naskytne výhled na Paříž.

Moulin Rouge
Po širokých schodech lemovaných zelení sestoupíte zpět do centra čtvrti Montmartre. Na náměstí Blanche najdete známý noční klub z konce 19. století – Moulin Rouge, dříve proslavený především představeními kankánu.

Opéra Garnier

Skvostná budova zasvěcená baletnímu umění stojí na konci Avenue de L´opera a dominuje stejnojmennému náměstí. Pozlacená sousoší na střeše budovy vás oslní svou krásou za jasného dne i v nočních hodinách, kdy je budova Opery velkolepě nasvícena.(škoda foto nemám.)

Galerie Lafayette

Galerie Lafayette byla postavena roku 1912. Její zprovoznění zapříčinili bratranci Théophile Bader a Alphonse Kahn, kteří se zaměřili na ženy z vyšších vrstev.

Galerie Lafayette má 5 pater, kupole je vysoká 33 metrů. Novinkou zde v té době byly cenovky na zboží, které jsou dnes tak samozřejmé, avšak před 100 lety existovaly pouze klasické tržnice nebo obchody. Na tržnici byly ceny smluvní a v obchodě jste neměli možnost se volně pohybovat. Prostor připomíná kombinaci Národního divadla a kostela – Chrám obchodů.

Jakmile budete v této Galérii, všimněte si venkovní výlohy, naše obchody ukazují ve výloze většinou nabízené zboží, to není v Paříži zvykem. Výlohy jsou navrhovány výtvarníky a připomínají spíše umělecké instalace. V jedné výloze můžete vidět výjev z pohádky Tisíce a jedné noci, v jiné zase zlatí roboti nakládají do vozíčku šperky, vše se hýbe a svítí.

Paris_různé

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

basix